HERKES HATA YAPABİLİR

 Anne olunca pek çok farklı duygu ve düşünce içinde bulur insan kendini. Çocukları için her şeyin en iyisi olmalıdır mutlaka. Çocukları akıllı, terbiyeli olsun, 5 yaşında üç dil öğrensin, hem baleye hem de yüzmeye gitsin, belgesel izlesin, piyano ile keman çalsın; sağlıklı yaşasın, organik ürünler tüketsin, zamanında uyusun, kurallara uysun, iyi arkadaşları olsun, okulda başarılı olsun, beğenilsin, özgüvenli, yaratıcı, özgür olsun, ….olsun, …olsun, …olsun.  Bu niyetlerle her anne, çocuğuna karşı sevgi dolu, sabırlı, anlayışlı,  özetle mükemmel bir anne olabilme kaygısına düşer.

Peki mükemmel annelik mertebesine ulaşmak mümkün müdür? Bazen yaşamın getirdiği zorunluluklar, bazen hayat telaşı, bazen çocuğumuzun mizacı, beklenti ve hayalleri, bazen de hepsi birden söz ettiğimiz niyetlerle yola çıkan birçok annenin ideal çocuk yetiştirme hedeflerini sekteye uğratabilir.

“Hiç istemediğim halde O’na zarar veriyormuşum”, “Yapmam diyorum ama bağırıp çağırıyorum, O’nu azarlıyorum”, “Sinirlenip, vurduğum bile oluyor”, “Sonra da çok pişman oluyorum”. Annelerin çocuklarının istenmeyen davranışları karşısında, onlara bağırıp çağırma, cezalandırma gibi tepkiler göstermeleri oldukça karşılaşılan bir durumdur. Bu cümlelerden bazılarını dile getirmeyen, pişmanlık duymayan anne yoktur sanırım. İstemeden de olsa gösterdiğimiz çeşitli tepkiler karşısında suçluluk duyarak; gereğinden fazla telafi yöntemlerine başvurmak, çocuğun isteklerine aşırı hassasiyet göstererek her istediğini yerine getirmek, annenin kendini yetersiz hissetmesi ya da hiçbir şey olmamış gibi davranmak, istenmeyen durumun çözümüne hiçbir katkı sağlamayacaktır.       

Gelişim basamakları değerlendirildiğinde, çocukların karşılaştığı sorunların birçoğu o döneme ait olan ve ebeveynlerin desteğiyle daha sancısız çözümlenebilecek sorunlardır. Çocuğun istenmeyen davranışı karşısında bağırıp çağırmak, şiddet göstermek, azarlamak, sürekli nasihat etmek o an için doğru ve tek çözüm gibi görünüyor olsa da, aslında bizi istediğimiz sonuca ulaştırmayacaktır. 

Genellikle çocuğa istemediğimiz şekilde davranmak suçluluk duymayı ve sonrasında da pişmanlığı getirir. Aslında pişmanlık duymak bize çok şey öğretebilir. Çünkü pişmanlık duygusu bir bakıma özdenetim sağlama, durumdan ders çıkarma, olayla ilgili değerlendirme yapma gibi farkındalığa yönelik sonuçlar sağladığında geliştiricidir.

Bu gibi zamanlarda önemli olan yaşanan durum değil, yaşanan durumdan sonra ne yaptığımızdır. Çocuğumuza sevgimizi ve bizim için ne kadar değerli olduğunu her fırsatta göstermek vazgeçilmezimiz olmalıdır. Farkında olalım ya da olmayalım, çocuğumuzda açtığımız tüm yaraların iyileşmesini kolaylaştıran en önemli duygu çocuğumuzun her durumda bizim tarafımızdan sevildiğini bilmesi, hissetmesidir.  Hatalı olduğumuzu düşündüğümüz durumlarda çocuk çok küçük de olsa “daha küçük anlamaz” demeden, hissettiğimiz rahatsızlığı belirterek çocuktan özür dilemek ilk adım olmalıdır. Kimse mükemmel değildir ve herkes hata yapabilir. Bunu kabul ederek çocuğa ifade etmek, çocuğun gözünde bizi küçültmez tam tersine O’nu birey olarak kabul ettiğimizi ve ne kadar çok değer verdiğimizi gösterir.

İstenmeyen davranışlar karşısında annenin, sonradan pişmanlık yaşayacağı yöntemlere başvurma sıklığını fark etmesi gereklidir. Eğer bu tepkiler çok sık veriliyorsa o zaman, bu durumu değerlendirmek gerekebilir. Sabır düzeyimizin azlığından mı?, çocuğumuza yaklaşım konusunda eşimizle aramızdaki tutarsızlıklardan mı?, çocuğumuzdan beklentilerimizin gelişimine, yaşına ve şartlarına uygun olmamasından mı?, aşırı disiplin yöntemlerini uyguluyor olmamızdan mı?, çocuğumuzun mizacı ya da doğuştan getirdiği özel durumlarından mı?, sınır koymada doğru yöntemleri kullanmıyor oluşumuzdan mı?, aşırı koruyucu, müdahaleci (helikopter ebeveyn) oluşumuzdan mı?...

Annelerin, çocuklarına karşı sonradan pişman olacakları davranışları göstermemeleri için; sorunun asıl nedenini anlamaya çalışmaları, tekrar aynı durum ortaya çıktığında nasıl bir yol izleyeceklerini önceden belirlemeleri pek çok sorunun çözülmesini sağlayacaktır. Böylece çocuğumuz ile aramızdaki ilişkinin yıpranmasına engel olabilir, sağlıklı ve güvene dayalı bir ilişkinin gelişmesini destekleyebiliriz. Tüm çocukların ve annelerinin mutlu olması dileğiyle.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Yasemin Arısaman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nevşehir Güncel Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nevşehir Güncel Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Nevşehir Güncel Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Nevşehir Güncel Haber değil haberi geçen ajanstır.